Medya Merkezi
Kalyon Holding Tam Entegre Güneş Enerjisi Paneli Fabrikasında ALDAĞ Klima Santralleri Ve Isı Geri Kazanım Cihazları Tercih Edildi.

Kalyon Güneş Teknolojileri Üretim A.Ş., tarafından Ankara Başkent Organize Sanayi’de inşa edilen, üretim birimleri ve yardımcı tesisler ile birlikte toplam 80.000 m² kapalı alana sahip entegre güneş paneli tesisi, PV panel üretiminin entegre olarak tek çatı altında toplandığı tek tesis olma özelliğine sahip.

Yıllık 500 MW fotovoltaik modül üretimi kapasitesine sahip tesis, Türkiye'nin ilk, Avrupa ve Orta Doğu'nun tek entegre güneş paneli tesisi olarak 19 Ağustos’ta hizmete girdi. Yatırım tutarı 400 milyon doları bulan tesis gerçekleştireceği üretimle her yıl yaklaşık 100 milyon dolarlık panel ithalatını önleyecek.

Tesiste üretilen panellerin yerlilik oranı yüzde 70'in üzerinde olacak. Bu tesiste güneş enerjisi teknolojilerinin geliştirilmesi için bir Ar-Ge merkezi kurulacak ve bu merkezde 100 araştırmacı faaliyet gösterecek. Ar-Ge Merkezi'ne 10 yılda yaklaşık 90 milyon dolar kaynak aktarılacak. Türkiye’nin yenilenebilir enerji yatırımları arasında önemli bir yere sahip olan tesiste ALDAĞ A.Ş.’nin klima santrali, ısı geri kazanım cihazları ve sıcak hava apareyleri hizmet verecek.


Hiçbir şekilde kaynaklı birleştirme yapılmadığı için gövde iç yüzeyleri tamamen pürüzsüz, yıkama, silme kolaylığına sahip, EUROVENT belgeli 13.000 m3 kapasiteli klima santrali, tesisin çevresel duyarlılıklarını hassasiyetle gözetiyor.


ALDAĞ A.Ş.’nin kanal tipi, elektrikli ısıtıcılı ve modbus protokolü ile uyumlu ısı geri kazanım cihazları, %70 verimlilikteki ısı eşanjörü ile %30 enerji tasarrufu gerçekleştirir. Bu tesiste kullanılacak sıcak hava apareyleri, bakır boru alüminyum kanatlı, yüksek verimli ısıtıcı bataryalara sahiptir. Sessiz ve güvenli çalışan fanı, 230 V 50 Hz şebekeden beslenir. Bu fan grubu ile %40 enerji tasarrufu sağlanmaktadır.

©2024 - ALDAĞ A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır TTR Bilişim