Medya Merkezi
Sakarya Şehir Hastanesi Projesinde ALDAĞ Klima Santralleri Tercihi Edildi.

Sakarya’da tüm sağlık ihtiyaçlarının en ileri teknoloji ile donatılan tek bir kampüs içerisinde karşılanması planlanan hastane, mükemmeliyet merkezi olacak. 1000 yataklı olarak planlanan Şehir hastanesinin yatak kapasitesi 1.564’e çıkabilecek donanımda öngörüldü. 60 dönüm üzerinde kurulan ve toplam 1 milyar 248 milyon 61 bin TL'ye ihale edilen Sakarya 1000 Yataklı Şehir Hastanesi’nde sağlıklı hava güvencesi için Aldağ A.Ş. ürünleri tercih edildi.

Sakarya Şehir Hastanesi 4 ayrı hastaneden oluşan bir kampüs olarak tasarlandı. Sakarya Şehir Hastanesi’nin içinde 448 yataklı Genel Hastane, 118 Yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi, 121 Yataklı Onkoloji Hastanesi ve 68 yataklı Kalp ve Damar Cerrahi Hastanesi olmak üzere 4 ayrı hastane olacak.

Bu sağlık kompleksinde Aldağ A.Ş.’nin Manisa Akhisar tesisinde üretilen 3.200-24.300 m³/h hava debileri aralığında 66 adet hijyenik, 4.300-26.350 m³/h hava debileri aralığında 66 adet konfor klima santrali hizmet verecek.

Aldağ A.Ş. tarafından üretilen yeni nesil klima santrallerinde 60 mm kaya yünü kullanılıyor. Bu, enerji verimliliğini etkileyen ısı köprüsüzlük ve ısı geçirimsizlik sınıfı değerlerinin yükselmesini sağlıyor. Yalıtım malzemesi olarak kaya yününün seçilmesinin bir önemli nedeni de kaya yününün en yüksek yanmazlık sınıfında olması nedeniyle yangın güvenliği avantajını da sunuyor oluşu.

Yeni nesil klima santrallerinde Aldağ’ın özgün tasarımı olan bir vida gizleme sistemi bulunuyor. Özel yuvalara yerleştirilen vidalar, örtücü bir kapakla kapatıldığı için hem sızdırmazlığı, hem de görsel kaliteyi artırıyor. Isı köprüsüzlüğünü sağlayan detaylar bunlarla sınırlı değil. Santral bünyesinde kullanılacak tüm malzeme ve komponent seçenekleri arasından ısı transfer katsayısı en düşük olanları tercih ediliyor.

Temiz, partikül ve virüs tutulumunda en önemli görev filtrelere düşüyor. Eurovent, F7-8 sınıfını yeterli görse de Aldağ klima santrallerinde bir üst sınıf olan F9 sınıfı filtreler kullanılıyor. Bu, değişen yeni filtre sınıflandırmasında da PM1 %60 olarak tanımlanıyor.

Sağlıklı hava önceliğinin hemen ardından yüksek enerji verimliliğini gözetmek üzere Aldağ klima santrallerinde EC motor kullanılıyor. EC motor, fan gövdesine direkt akuple olduğu için sürtünme, kayış kasnak kayıplarını elimine ediyor. EC fanların motor iç yapıları fırçasız DC sisteme sahip olduğu için sürtünme kayıplar oluşmuyor. Müşteri tercihleri ve proje gerekleri doğrultusunda alternatif olarak IE3 ve invertörlü sistemler de enerji verimliliği yüksek seçenekler olarak üretim programında yer alabiliyor.

Aldağ tescilli Ar-Ge Merkezi tarafından geliştirilen yüksek enerji verimliliğine sahip klima santralleri, sağlığı ve iç hava kalitesini gözeten tasarımı ve komponentleriyle sağlık hizmeti veren yapılarda güvenilir seçenek olarak öne çıkıyor.

©2024 - ALDAĞ A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır TTR Bilişim